Aktualne porady
 Pielimy i spulchniamy glebę na rabatach

NA RABATACH


• Czyścimy kępy bylin, wycinając suche liście. Rozsypujemy nawóz wieloskładnikowy lub kompost i mieszamy go z ziemią. Ziemię pielimy i ściółkujemy, aby zapobiec stratom wilgoci i ograniczyć rozwój chwastów.
 
 Ubytki murawy spulchniamy i obsiewamy trawą

TRAWNIK


• Jeśli pojawiły się wyłysiałe placki, te miejsca podsiewamy mieszanką regeneracyjną. Gdy trawa osiągnie 10 cm wysokości, zaczynamy koszenie, uważając na przekwitłe krokusy. Kwiecień to też dobry miesiąc na zakładanie nowych trawników.
 
 Mieczyki sadzi się zwykle na głębokość 10-15 cm

SADZENIE OZDOBNYCH


• Nadszedł korzystny czas na sadzenie drzew i krzewów oraz róż. Na rabatach sadzimy też rozsadę roślin jednorocznych odpornych na przymrozki i roślin dwuletnich. Pod koniec miesiąca można posadzić też gatunki cebulowe kwitnące latem, jak  m.in. mieczyki, lilie, dalie, pacioreczmniki.
 
 Pięknie pachnące smagliczki można wysiewać wprost do gruntu

WYSIEWY OZDOBNYCH


• Na miejsce stałe wysiewamy nasiona roślin odpornych na chłód, takich jak np. smagliczka, ubiorek, łubin lub maciejka. Na rozsadniku siejemy m.in. astry, dzwonki karpackie, złocienie wielkie i rudbekie a pod folią lub w inspekcie – złocienie maruna i trójbarwne, aksamitki, kosmosy, astry chińskie, lewkonie, zatrwiany, a także niektóre byliny, np. orliki, żagwiny, ubiorki i rudbekie.
 
 U róż usuwamy m.in. pędy chore i krzyżujące się

CIĘCIE OZDOBNYCH


• Na początku IV strzyżemy jeszcze żywopłoty zimozielone i lawendę. Przycinamy krzewy, które kwitły wczesną wiosną. Tniemy róże, usuwając pędy chore, uszkodzone lub krzyżujące się, a pozostałe skracamy o 1/3 wysokości.
 
 Stosujemy połowę dawki nawozów azotowych

NAWOŻENIE W SADZIE


• Wzmacniamy rośliny stosując obornik, kompost lub nawozy mineralne, zwłaszcza azotowe, które mieszamy z glebą. Nowo posadzone drzewka można obłożyć obornikiem tak, aby nie dotykał do pnia i przysypać go ziemią. Starsze rośliny dokarmiamy nawozami azotowymi, stosując połowę dawki przewidzianej na sezon.
 
 Szczepienie przez stosowanie

PRZESZCZEPIANIE


• Przed rozpoczęciem wegetacji skracamy konary szkieletowe drzew i szczepimy je metodą przez stosowanie (zraz i konar tej samej grubości) lub w klin (konar grubszy od odmiany szczepionej). Możemy wykonać szczepienie po rozpoczęciu wegetacji (przełom IV i V), stosując kożuchówkę – szczepienie za korę.
 
 Pąki z wielkopąkowcem

WIELKOPĄKOWIEC


• Już od końca marca przyglądamy się pąkom porzeczek, które w tym okresie nabrzmiewają i pękają. Niektóre z nich są nienaturalnie powiększone, pękają, ale nie rozwijają się prawidłowo, przypominają mini główki kapusty. W ich wnętrzu znajdują się tysiące szpecieli wielkopąkowca porzeczkowego (mają do 0,2 mm wielkości). Nienaturalne pąki należy usunąć, ponieważ z nich szkodnik przeniesie się do sąsiednich zdrowych.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

KALENDARIUM

kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!



Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO08i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,